לאנשים אשר סובלים מירידה בשמיעה, נגרמת על פי רוב ירידה שונה בכל אחת מהאוזניים. לעיתים יש הבדלים גדולים מאוד בין השמיעה באוזן אחת, לבין השמיעה באוזן השנייה. לאלה מומלץ פעמים רבות להשתמש בשני מכשירי שמיעה, בשתי האוזניים, ולא להתפשר על מכשיר שמיעה אחד. נסביר את ההיגיון שבכך, דרך שאלות שאנחנו נשאלים על ידי רבים.

 

למה "לבזבז" כסף על שני מכשירים שמיעה, אם אפשר לקנות רק מכשיר שמיעה אחד?

 

המוח שלנו רגיל לקבל גירויי קול משתי האוזניים, כלומר, בסימטריה משני צידי הראש. לכן, שימוש בשני מכשירי שמיעה, מחקה באופן יותר נכון את המצב הטבעי של הגוף. איכות השמיעה טובה יותר וסטריאופונית. הדבר מזכיר את תחום המשקפיים, כאשר במאה הקודמת השתמשו במונוקול, והיום הוא נעלם מהעולם, וכל מי שצריך מרכיב משקפיים כך גם עולה ההבנה שבמקרים של ירידה בשמיעה צריך לתמוך בשתי האוזניים.

 

איזה יתרונות יש לשני מכשירי שמיעה

 

מי שיש לו שני מכשירי שמיעה, אשר כל אחד מהם מותאם למצב ירידת השמיעה בכל אוזן, מסוגל להבין טוב יותר דיבור. גם כשיש רעשי רקע. הוא שומע את הקולות ברורים וחזקים יותר, עד כדי 3 עד 5 דציבלים יותר. בנוסף, הוא מצליח לזהות טוב יותר את הכיוון ממנו מגיע הקול, ואז כמובן גם להגיב מהר יותר לאותו הקול.

מה קורה לאוזניים אם משתמשים במכשיר שמיעה אחד בלבד?

שימוש במכשיר שמיעה אחד, יגרום לירידה בשמיעה באותה אוזן ללא מכשיר. ידוע כי אוזן שיש בה ירידה בשמיעה והיא לא מטופלת, מתרגלת לא לשמוע, וכך, יש חשש לאיבוד שמיעה מלא באופן הדרגתי באותה אוזן ללא מכשיר שמיעה.

 

איך יודעים איזה מכשיר שמיעה מתאים לכל אוזן?

 

חשוב לערוך בדיקת שמיעה במכון מקצועי ואיכותי. אנשיו ידעו לאבחן את מידת ירידת השמיעה בכל אוזן, ולהתאים ולכוון כל מכשיר באופן מדויק למצבה של אותה אוזן, עד להשגתה של שמיעה איכותית.

שני מכשירי שמיעה אינם בגדר מותרות אלא הכרח אמיתי למי שסובל מירידה בשמיעה, ואיכות חייו נפגעת מכך. חשוב לזכור כי יש אפשרות להחזיר את איכות השמיעה.