אחת מהשקעות התקציב המשמעותיות ביותר שממשלה מבצעת, היא השקעה בתשתיות. השקעה בתשתיות כוללת כל השקעה בתשתית התומכת בהתפתחות של מארג חיים על גביה. בין שמדובר בתשתיות כבישים, תשתיות גשרים, תשתיות ביוב, או תשתיות תיירותיות. כך משל, הקמת קומפלקס של בתי מלון סביב ים המלח, או סביב הכנרת היא השקעה בתשתיות תיירות. כאשר מדובר בבניית אתרים תיירותיים, צריך להבין שמדובר בהשקעות הון אדירות המצריכות הזרמת תקציבים הן מהמגזר הציבורי והן מהמגזר הפרטי.

 

בניית אתרים תיירותיים היא פעילות תשתית עתירת הון

 

הסיבה לכך שתשתיות הן סעיף תקציבי מועדף היא שבניית תשתיות דורשת מעורבות של גופים ובעלי מקצוע רבים ומגוונים, מה שמעודד את הפעילות העסקית במשק. בנוסף לכך, כל תשתית שנבנית משפיעה בסופו של דבר על מארג החיים במדינה, ומעודדת את צמיחה המשק. בניית אתרים תיירותיים הוא תחום השקעה עתיר הון ועתיר עבודה המשלב אנשי מקצוע כדוגמת קבלנים, אדריכלים, יצרני מלט, מסגרים, נגרים, חברות תשתית, שמאים ועוד שורה ארוכה של בעלי מקצוע.

 

אתר התיירות בים המלח

 

אחת מהדוגמאות הבולטות בישראל לאתרי תיירות שנחשבים כתשתית בישראל היא בתי המלונות באזור ים המלח. עד לפני מספר עשורים היה ים המלח אזור שומם לחלוטין, ללא כל פעילות תיירותית בשטחו. או אז החליטה הממשלה להקים אתר תיירות באזור דרום ים המלח. אתר תיירות זו כולל היום עשרות בתי מלון המקיימים פעילות תיירותית עניפה באזור. בתי מלון אלה נהנים מאורחים המגיעים מכל רחבי הארץ, ומתיירות חוץ המעוניינת ליהנות מהסגולות הרפואיות של מי ים המלח והמינרלים המצויים בהם.

 

אתר התיירות באילת

 

יחד עם זאת, תשתית התיירות הגדולה בישראל היא כמובן אזור התיירות באילת. באתר זה פועלים עשרות רבות של בתי מלון, אכסניות, בתי קפה, מסעדות ואטרקציות תיירותיות נוספות. מעבר לאתר התיירות המרכזי בעיר מפוזרים בעיר עוד בתי מלון קטנים יותר ואכסניות נוער, כמו גם דירות נופש באילת וכן דירות להשכרה באילת, אך בסופו של דבר מרבית התיירים בעיר מגיעים לאתר התיירות המרכזי, ושם למעשה מתקיימת כל ההתרחשות התיירותית בעיר, לאורך חופיה ובמסגרת האטרקציות התיירותיות הממוקמות באתר.