מחבר:

 

ארץ ישראל היא ארץ הקודש לא רק עבור היהודים, אלא עבור כל בני הדתות הגדולות. כל סיפורי התנ"ך, כל הנביאים והשליחים כולם, העבירו חלקים נכבדים של חייהם בארץ ישראל, וכל סיפורי התנ"ך מתרחשים רובם בארץ הקודש ישראל. בדיוק מהסיבה הזאת, ישראל עשירה באתרים קדושים לכל בני הדתות: הכותל המערבי, כיפת הסלע, כנסיית המולד, קבר רחל, מערת המכפלה ועוד שורה ארוכה של אתרים קדושים, חלקם מבנים שלמים, חלקם קברים וחלקם רק קיר אחד ממבנה עתיק. כשאנו מדברים על בניית אתרים קדושים, אנו כמובן לא מדברים על בניית האתרים עצמם שהרי אתרים אלה קיימים, ועצם קיומם והסיפור שמאחוריהם הם שהופכים אותם לקדושים. בניית אתרים קדושים היא הבנייה של כל התשתית והמבנים שמסביב לאתר הקדוש כך שהאתר יוכל לשמש כאתר עלייה לרגל למבקרים ותיירים מהארץ ומהעולם.

 

הכותל המערבי

כך למשל, הכותל המערבי מסתכם בקיר גדול מאוד שהיה הקיר המערבי של בית המקדש. אך מסביב לאותו הקיר נבנו תשתיות רבות על מנת שאנשים יוכלו להגיע לכותל, להתפלל, לערוך טקסים ואירועים או סתם לבקר ולחוות את הקדושה שבמקום. לכותל למשל יש רחבה גדולה שבה מתאספים כל המבקרים במקום, מסביב פזורים מבני אבטחה, מבני מבקרים, גשר, שירותים, ברזיות וכדומה. גם כנסיית המולד היא אתר קדוש לנוצרים, ובהתאם לכך סביב הכנסיה נבנתה התשתית שתסייע למבקרים להגיע למקום בקלות, וליהנות משירותים כמו ברזיות, שבילים, חדרי שירותים ציבוריים וכדומה.

 

שורה של אלמנטים מבניים סביב אתרי הקודש

בניית אתרים קדושים הוא למעשה תהליך תכנוני וביצועי שכולל את כל התשתיות הסובבות את האתרים הקדושים עצמם. האלמנטים המרכזיים שנמצא בכל אתר קדוש הם בדרך כלל: שבילי גישה, סככות, ספסלים, ברזיות, שירותים ציבוריים, מבני עזר במידה ונדרש, מבני אבטחה, שערים, מצלמות אבטחה המפוזרות מסביב ועוד כהנה וכהנה אלמנטים מבניים המרכיבים בסופו של דבר את הקומפלקס מסביב לאתר הקדוש עצמו. את הבנייה עצמה מבצעות חברות בנייה במסגרת מכרזים שמפרסמת המדינה. כיום, כל האתרים הקדושים בישראל ערוכים לקבל מבקרים ותיירים, וכל שנותר לעשות סביבם הוא תחזוקה שוטפת, שיפוצים ושדרוגים לאורך זמן.