מחבר:

אתרים תת קרקעיים, כשמם כן הם, הם אתרים המצויים מתחת לפני הקרקע. השימוש במילה אתרים מטעה לעיתים מאחר והאסוציאציה הראשונה עבור פרויקטים תת קרקעיים שכאלה היא לא תמיד של אתר, אלא יותר למשל של מנהרה, מחצבה, מכרה וכדומה, אך ברמה המקצועית נהוג להשתמש במילת הגג אתר כדי לכסות את כל סוגי הפרויקטים. בניית אתרים תת קרקעיים הוא אתגר הנדסי עצום המעורבים בו מדע ברמה גבוהה, כלים הנדסיים מדוייקים ומאסיביים, והמון מתמטיקה, חישובים ושכל. עבור בניית אתרים תת קרקעיים נבחרים בדרך כלל טובי המהנדסים שרכשו ניסיון בפרויקטים גדולים, ובמשך השנים גם בפרויקטים תת קרקעיים.

 

מנהרה תת קרקעית

כשאנחנו אומרים אתגרים הנדסיים עצומים בתחום של בניית אתרים תת קרקעיים, אנו מתכוונים למשל לסיטואציה הבאה: הפרויקט הוא חציבת מנהרה תת קרקעית באורך שלושים קילומטר. מאחר ולוחות הזמנים קצרים למדי, יש צורך להתחיל את החציבה משני קצות המנהרה המתוכננת, כשכל חציבה נעשית לכיוון השני, כך שבסופו של דבר, שני הצוותים החוצבים ייפגשו ויאחדו את שתי המנהרות לכדי מנהרה אחת. עכשיו, איך גורמים לשתי מנהרות אדירות הנחצבות מתחת לאדמה במרחק שלושים קילומטר זו מזו, להגיע בדיוק לאותה נקודה בדיוק של מילימטרים? זאת המשמעות של הנדסה ברמה גבוהה. הישג זה נעשה בעיקר באמצעות אמצעים טכנולוגיים כמו לייזר, מצלמות נסתרות בתוך המכונות החוצבות ועוד כלים המכוונים את החוצבים בכיוון החציבה הרצוי, ובדיוק של מילימטרים בודדים.

 

הבור והכור

אחד האתרים המציתים את הדמיון של כולנו הוא "הבור" בקריה שבתל אביב. מה קורה שם בבור? מה יש שם? איזה מכשור? באיזה עומק הוא? באיזה שטח כולל? הבור הוא למעשה המקום אליו יתפנו כל מנהיגי המדינה בזמן מלחמה. מטרתו היא להעניק יכולת למנהיגי הצבא והמדינה להמשיך ולנהל את המדינה ואת מצב החירום שבו תהיה שרויה המדינה, בצורה מיטבית. אתר תת קרקעי מסקרן נוסף הוא הכור הגרעיני בדימונה. הכור הגרעיני חצוב מתחת לפני הקרקע בעומק כזה שיהיה מוגן מפני מתקפות מבחוץ, וכן כדי שבמקרה של תקלה בכור, תישאר התקלה בתוך שטח הכור, ולא תדלוף החוצה אל המרחב הציבורי.